Fiala slíbil revoluci v platech: “Dejte mi čtyři roky a snížíme německé mzdy na naší úroveň!”
V napjaté atmosféře nedělních Otázek Václava Moravce představil premiér Petr Fiala plán, který přepisuje dosavadní ekonomické učebnice. „Česká republika si zaslouží německé platy,“ zahájil svůj monolog s takovým zápalem, že se moderátor zmohl jen na kývání hlavou.
Jak zlomit Německo aneb Záškodníkem s kravatou
Fiala v televizním studiu podrobně vysvětlil, jak hodlá přivést české občany k dlouho slibovanému finančnímu ráji. „Je to vlastně jednoduché: abychom jich dosáhli, není třeba zvyšovat ty naše. Stačí snížit ty německé,“ vysvětloval. Podle jeho plánu by měly do Německa zamířit „strategické šiky české záškodnické elity“.
Jedním z klíčových bodů strategie je údajně infiltrace německého průmyslu levnou pracovní silou. „Chceme využít náš historický dar improvizace. Naši lidé už dnes zvládají tři zaměstnání najednou – teď to přeneseme i do Německa,“ dodal.
Osobní nasazení: premiér jako sabotážechtivý Superman
Premiér navíc plánuje jít příkladem. „Budu osobně vypínat elektřinu v továrnách, rušit německé vlaky a zasílat falešné faktury jejich zaměstnavatelům,“ slíbil Fiala. Vzápětí podotkl, že vláda již začala vyjednávat s ČEZ o vývozu „poruchových energetických řešení“ na západ.
Na otázku, zda to neohrozí evropskou spolupráci, reagoval premiér s úsměvem: „Evropská unie přece chce solidaritu. Tak jim ukážeme, jak chutná pravá česká rovnost.“
Podpora lidu: Němci dolů, Češi nahoru!
Češi přijali Fialovy plány rozporuplně. Na sociálních sítích se už objevila kampaň „Guten Tag, Mindestlohn“ (Dobrý den, minimální mzdo). Její zakladatel, pan František z Chomutova, tvrdí, že „po tolika letech ponižování je načase, aby si Němci zažili to, co my“.
Ekonomové však bijí na poplach. „Snižovat německé platy je absurdní. To je jako vypustit plyn v sousedově domě, abyste měl lepší výhled z okna,“ uvedl známý analytik Aleš Janda.
Fiala se nevzdává: „Chce to důvtip a odvahu“
Premiér Fiala však čelí kritice se stoickým klidem. „Důležité je, aby se Češi cítili dobře. A co je lepší než srovnání s někým, kdo má ještě hůř?“ prohlásil závěrem.
Zda se mu podaří z Německa udělat „druhý Balkán“ a přivést Čechy na vrchol ekonomické spokojenosti, ukáže až čas. Do té doby však jedno víme jistě – česká politická scéna má znovu o čem mluvit. A Václav Moravec asi poprvé přemýšlí o změně profese.